paramedikakademisi.png

ACİL TIP AKADEMİSİ

KLİNİK YAZILAR

paramedikakademisi.png
 • Hasan Yurtseven

Ukrayna 'da Tıp Fakültesi Okumak


Ukrayna’da Tıp Okumak için Kabul Şartları:

Lise diplomanızdaki Fizik, Kimya ve Biyoloji notlarınız ile üniversiteye başvurabiliyorsunuz. Üniversite sizi kabul sınavlarına girebilmeniz için davet ediyor. İngilizce, Fizik, Kimya ve Biyoloji sınavlarına yazılı ve sözlü mülakat ile giriyorsunuz. (Başvurduğunuz dil ile örneğin ingilizce). Yazılı ve sözlü mülakat şeklinde olan İngilizce dil sınavını geçemezseniz hazırlık okumanız gerekiyor.

Ukrayna’da tıp eğitimi İngilizce veya Rusça dillerinde okuyabiliyorsunuz. Dil yeterliliği olmayan öğrenciler, hangi dilde tıp okumak istiyorlarsa, o dile ait hazırlık eğitimleri sonrası, Ukrayna’da tıp eğitimlerine devam edebiliyorlar.


Rusça mı İngilizce mi Tıp Okumalıyım?

Ukraynadaki üniversiteleri, eski ve köklü üniversiteler. Öğrenciler tercihlerini yaparken hangi ülkede hangi dil ile çalışmak istediklerini düşünmeli.

Ukraynada eski ve köklü okullarda, daha tecrübeli ve eski profesörler genellikle Rusça dilinde eğitim veriyorlar. İngilizce de bir dünya dili ve Rusça ’ya kıyasla Türkiye’deki eğitim hayatlarından daha aşina olduğumuz bir dil. Yoğun bilgi dolu bu eğitimi daha rahat hakimiyet sağlayacağınız bir dilde almayı da tercih edebilirsiniz.


Ukrayna’da Tıp Hazırlık Eğitimi:

Dil yeterliliğiniz yoksa Ukrayna’da lisans eğitimine başlayabilmeniz için dil eğitimlerinizi tamamlamanız ve tıp fakültesine devam edebilmeniz için üniversitenin dil yeterlilik sınavını geçmeniz gerekiyor.


UKRAYNA’DA TIP OKUYABİLECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELER:


Kharkiv Karazin Üniversitesi /V. N. Karazin Kharkiv National University

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor. Öğrenci şehri olarak da bilinen Kharkiv şehri ,oldukça renkli ve hareketli bir şehir hayatına sahiptir.

Kharkiv Karazin Üniversitesi;

 • 1804 yılında kurulmuştur ve Ukrayna’da ki ilk kurulan üniversiteler arasında yerini almıştır.

 • 14.000 Öğrencisi vardır.

 • Tıp, Psikoloji, Hukuk bölümleri üzerine tercih edilen bir üniversitedir.

 • Üniversite bünyesinde 4 fakülte,2 enstitü ve 17 uzmanlık dalında eğitim verilmektedir. Bu bölümlerde toplam 35 profesör, 255 öğretim görevlisi ve 104 doktora öğrencisi bulunmaktadır.

 • Dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite arasında 477. Sırada yerini almıştır.

 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.


Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi/ Kharkiv National Medical University

Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan Kharkiv, Harkic Oblastı idari bölgesinin merkezidir. Ukrayna’nın büyük şehirlerinden biri sayılan Kharkiv 1.461.300 nüfusu ile en kalabalık nüfusa sahip şehirlerden biridir. Ukrayna’nın kültür, eğitim ve endüstri merkezlerinden biri olan Kharkiv, askeri sanayisi ile ülkede söz sahibi konumda bulunuyor. Öğrenci şehri olarak da bilinen Kharkiv şehri ,oldukça renkli ve hareketli bir şehir hayatına sahiptir.

Kharkiv Milli Tıp Üniversitesi;

 • 1930 yılında kurulmuştur.

 • 7000 Öğrencisi vardır.

 • 850 öğretim görevlisini bünyesinde barındırmaktadır.

 • Kharkiv şehrinde Tıp Eğitimi tavsiye edilmektedir.

 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.


Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi / Taras Shevchenko National University of Kyiv

Genel olarak baktığımız zaman Kiev şehri Ukrayna’nın başkenti olup, 2,7 milyon nüfusu olduğu görülmektedir. 603.000 km2 yüz ölçümüne sahip olmakla birlikte 179 m rakıma sahiptir. Başkent olduğu için Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre konaklama ve yaşam koşulları bakımından biraz daha pahalıdır. Kültür ve eğlence kriterlerine çok fazla dikkat eden Kiev şehrinde Bale, Opera, Tiyatro salonları birçok noktada bulunmaktadır. Aynı zamanda farklı mutfak kültürlerine de önem vermektedir.

Kiev Taras Shevchenko Üniversitesi;

 • 1834 yılında kurulmuştur.

 • 20.000 Öğrencisi vardır.

 • Sadece İngilizce tıp okumak mümkündür.


Odessa Devlet Tıp Üniversitesi /Odessa State Medical University

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1.012.500 olan şehirdir. 163 km2 yüz ölçümüne sahip olan Odessa 40 m rakıma sahiptir. Kültürel yapısı tarihi kiliseleri ve manastırları ile de dikkatleri çekmektedir. Sahil yapısı Antalya şehrimize benzemekte olup oldukça fazla turist alan şehirlerden birisidir.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi;

 • 1900 yılında kurulmuştur.

 • 4.500 Öğrencisi vardır.

 • Sadece üç alanda eğitim verir: Tıp, Eczacılık, Diş Hekimliği eğitimleri kalitesi Ukrayna genelinde bilinmektedir.

 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.


Zaporojie Tıp Üniversitesi/ Zaporojie Medical University

Dinyeper Nehri’nin sahilinde bulunan ve Ukrayna’nın Zaporijya Oblastı’nın idarî merkezi olan, 746.750 nüfuslu şehirdir. 1770’te Alexandrivska’nın Rus İmparatorluğu’nun sınırlarını Türklerden ve Tatarlardan korumak için yaptırdığı surlarla birlikte kurulmuştur. Ülkenin en büyük 6. şehridir. Şehirde bulunan havalimanı, çok sayıda turist için şehri bir çekim merkezi haline getirmiştir. Eğlence hayatının yanı sıra, müzeleri, katedralleri, parkları gibi pek çok gezilecek-görülecek destinasyonu olan şehir; ulaşım açısından da elverişli bir konumda bulunmaktadır.

Zaporojie Tıp Üniversitesi;

 • Tarihi, 1903 yılında kurulan kadın Pedagojik Eğitim Merkezine dayanır.

 • 1921 yılında enstitü olarak organize olmuştur.

 • Tümü tıp alanında, 8 farklı fakültesi vardır.

 • 120’si profesör olmak üzere 676 kişilik bir eğitim kadrosuna sahiptir.

 • Araştırma programları ile ünlüdür.

 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.


Sumy Devlet Üniversitesi/Sumy State University

Ukrayna demografik yapısı içinde 269.000 nüfusu ile önemli bir yere sahip olan Sumi şehri, ülkenin kuzey doğu bölümünde yer alıyor. Sumy Oblast bölgesinde yer alan Sumi, 145 km2 alana sahiptir. 1652 yılında kurulan şehir, Dinyeper Nehri’nin sol kolu olan Psel nehri yanında yer alıyor. 1905 Devrimi sonrası Sumi Cumhuriyeti olarak bağımsız olan şehir, köy birliği şeklinde yapıya sahipti. Sumy Bölgesel Sanat Müzesi önemli bir kültürel merkezken Çehov Müzesi de Çehov sokakta yer alıyor.

Sumy Devlet Üniversitesi;

 • 1948 yılında kurulmuştur.

 • 9.000 Öğrencisi vardır.

 • Tıp, Diş hekimliği ve Uluslar arası ekonomi bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği vardır.

 • AB birliği tarafından tanınmaktadır.

 • İngilizce veya Rusça tıp okumak mümkündür.

QS DÜNYA SIRALAMASINDA İLK 500 DE OLAN ÜNİVESİTELERDEN TÜRKİYE YE GEÇİŞ YAPMAK

Dünya'nın en iyi okullarının belirlendiği bir sıralama. Aşağıda dünyanın en iyi listesini görebiliyorsunuz. Bu listedeki ilk 500 okuldan Türkiye'ye GNO(Genel Not Ortalaması) ile başvuru yapıp geçiş yapabilmektesiniz. Nasıl olur demeyin :) Çünkü Dünya sıralamasında ilk 500 de sadece 1 üniversitemiz var o da Koç Üniversitesi. Yazının devamında tablo olarak görebilirsiniz.

1.Sırayı 2021 yılında Massachusetts Teknoloji Üniversitesi

2.Sırayı Stanford Üniversitesi


3.Sırayı Harvard Üniversitesi


4.Sırayı California Üniversitesi

5.Sırayı Oxford Üniversitesi almış durumda.Ukrayna'daki Üniversitelerin QS Listesindeki güncel sıralamasına bakıcak olursak.

Bu sıralamaya bakıcak olursak Ukraynadaki ilk 500 de olan tek üniversite V.N.Karazin Kharkiv National Üniversitesidir.


Türkiyedeki Tıp Fakültelerinden en ünlü olan Çapa Tıp Fakültesi (İstanbul Üniversitesi) QS listesinde 801. sırada.QS Dünya l,istesinde Türkiyeden 1 üniversite mevcut o da Koç Üniversitesi'dir.

299 görüntüleme0 yorum